طرز تهیه :

 

برای  تهیه ی  کباب تابه ای بهتر است از مخلوط گوشت گوسفندی و گوساله استفاده شود  بهتراست   دو یا سه بار چرخ کنید تا کباب نرم باشد.

دو عدد پیاز متوسط کوچک را رنده کرده و آب پیاز را گرفته  و با  سیصد گرم گوشت و نصف قاشق ماست چون که گوشت را نرم می کند و کمی سماق و نمک و فلفل ورز بدهید  و نیم ساعت در یخچال بزارید تا خنک شود

بعد هم کف تابه گوشت را پهن کرده و صاف کنید و با انگشت خط بندازید و جدا کنید سپس  نصف استکان آب  و کمی روغن بریزید در را بزارید، تا با دمای کم آرام بپزد .

کمی که خودش را گرفت ورقه های فلفل دلمه ای روی آن بزارید آب پیازی که گرفته بودید روی کباب می ریزیم . وقتی برگرداندید روی دیگر کباب هم کمی سماق بپاشید. و گوجه فرنگی کنارشان  و روی آنها  بزارید تا اب گوجه به خورد کباب ها برود .

 

ابتدا برنج را از سه ساعت قبل  با آب سرد خیس کرده و خوب می شوریم تا آب آن  شفاف و زلال شود و بعد برنج را  خیس می کنیم اگر یادتان رفت برنج خیس کنید و عجله داشتید با آب جوش و داغ یک ربع خیس کنید و یا آب ولرم یک ساعت  فقط موقع  شستن برنج را چنگ نزنید چون برنج خرد می شود و می شکند . برنج را در قابلمه میریزیم و آب به اندازه ای که بند انگشت اشاره را داخل اب برنج فرو می بریم ، طوری که به اندازه ی یک بند انگشت آب روی سطح برنج قرار گرفته باشد .

برای چهار پیمانه برنج پنج پیمانه آب میریزم.البته برنج امسال و پارسال متفاوت است یک بار امتحان کنید متوجه می شوید .برای هر یک پیمانه برنج  می شود  یک پیمانه اب بعلاوه ی  یک چهارم لیوان آب.

و هر پیمانه نصف ق چ نمک ( میران نمک دلخواه)  وقتی برنج شروع به قل زدن کرد دو سه قاشق کره توی برنج می گذاریم ( اگر کره دوست ندارید روغن بریزید )

اول حرارت متوسط باشد ( کم نباشه) اصلا هم نزنید.وقتی دیدین سطح آب  برنج دارد  تموم می شود  دو سه بار هم بزنید .بعد  وقتی هنوز  کمی آب ته قابلمه مانده و هنوز برنج خشک نشده قابلمه را جابه جا می کنیم  .در یک قابلمه حالا پلوپز یا هر قابلمه نچسب کمی روغن و زعفرون  و زردچوبه می ریزیم و بعد برنج را با همان آبی که در آن هست برمیگردانیم . ( اگر بخواهید قالبی دربیاد خیلی کم با ته قاشق فشار بدهید که به هم بچسبه نه زیاد که برنج خمیر شود ) و روی حرارت می گذاریم با دم کنی اول حرارت متوسط رو به بالا باشد ده دقیقه بعد متوسط رو به کم.

Rate this post